گل صحرا

1394/08/09
شماره خبر : 516

دکتر حسین فلسفی، دادستان تهران و وکیل گرگان

12
 
نغمه عقیلی- روزنامه نگار : زنده یاد دکتر حسین فلسفی با پیشینه ای همچون دادستان گرگان، دادستان تهران، نماینده مردم گرگان در دوره بیستم مجلس شورای ملی، رئیس شعب دیوانعالی کشور و مستشار این دیوان اگرچه مهرماه 1394 به دیدار حق شتافت اما او از چهره های ماندگار گرگان زمین باقی خواهد ماند.
دکتر حسین فلسفی فرزند لیلا و علی در سال 1298 خورشیدی در گرگان چشم به جهان گشود. او تحصیلات ابتدایی و سیکل اول دبیرستان را در گرگان به پایان رسانید و سپس برای ادامه تحصیل عازم تهران شد. دیپلم دبیرستان را از مدرسه بازرگانی تهران گرفت و با ثبت نام در دانشگاه تهران وارد دانشکده حقوق گردید، همزمان در اداره مالیه نیز مشغول به کار گشت.
در سال 1323 از دانشکده حقوق دانشگاه تهران فارغ التحصیل گردید و بلافاصله در قوه قضاییه مشغول به کار شد. مدتی در دادگستری گرگان شاغل بود و در اواسط دهه 20 خورشیدی مدتی نیز دادستان گرگان شد. سپس مجددا به تهران برگشت و در دادگستری تهران به کار ادامه داد. او تمام مدارج قضایی را مرحله به مرحله باکوشش و جدیت فراوان طی کرد و مشاغل متعددی را در قوه قضاییه به عهده گرفت که از همه آنها سربلند بیرون آمد.
به همین خاطر در اوایل دهه 30 خورشیدی به سمت دادستان تهران برگزید شد. در اواخر دهه 30 از طرف مردم گرگان به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب گشت و با ایراد نطق های پرشور در آن مجلس خواستار انجام اصلاحات عمیقی در جامعه آن روز ایران گردید. آن مجلس اما به واسطه نطق های جنجالی او و همفکرانش پس از مدت کوتاهی به انحلال کشیده شد. سپس دکتر فلسفی به قوه قضاییه برگشت و به رشته اصلی خود که همانا قضاوت بود پرداخت. در اواسط دهه 40 با موفقیت کنکور دکترای دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران را پشت سر گذاشت و در سال 1349 به دریافت درجه دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران نایل آمد.
وی با گذرندن سلسله مراتب، در قوه قضاییه اواسط دهه 40 وارد دیوانعالی کشور شد و سالها در پست مستشاری و سپس در مقام ریاست شعبه 12 دیوانعالی کشور انجام وظیفه نمود. نهایتا در سال 1358 به وی پیشنهاد بازنشستگی شد و بعد از بیش از 35 سال خدمت صادقانه در قوه قضاییه بازنشسته گردید.
دکتر فلسفی به گفته نزدیکانش انسانی خودساخته و سختکوش بود و در طول سالیان درازی که به کار قضا اشتغال داشت از عهده تمام تکالیف و ماموریت های محموله سربلند بیرون آمد و در مسند قضاوت همواره سعی بر اجرای عدالت داشت.
وی در محیط خانواده نیز همواره همسری فداکار و پدری مهربان بود و باوجود مشاغل و گرفتاری های زیاد کاری، هرگز از امور خانواده غفلت نورزید. همسرش بانو رحمیه باقری در طول 68 سال زندگی مشترک همواره پشتوانه محکمی برای ایشان بود و به گفته فرزندان موفقیت های کاری دکتر حسین فلسفی به واسطه همین استحکام خانواده و به پشتوانه همسر فداکارش به نتیجه رسید.
 
دکتر فلسفی 4 فرزند دختر به نام های هایده، لیلا، سوفی و مریم دارد که همگی آنها در طول بیماری طولانی مدت پدر همچون پروانه گردشمع وجود می گشتند تا این شمع در تاریخ 17 مهر ماه 1394 به خاموشی گرایید.

نظرات درباره این پست

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما در هیچ قسمت از سایت نمایش داده نخواهد شد*

نظر هر کس نشان از تفکر ایشان است پس ما هیچ مسئولیتی در قبال نظر دیگران نداریم.*

آخرین نظرات

سلام دوست بزرگوار... خبری که متنشو بگیری از یک سایت دیگه معمولا منبع را ذکر می کنند... شما چرا قانون اولیه مطبوعا...

سلام دوست عزیز.... منبع خبر را میزدید خوب نبود...این خبری را که کار کردید از یک سایت دیگه گرفتید...پس براساس قانون ...

با سلام وتشکر از مدیر محترم سایت...که پوشش خبری خوبی دادن...احسن به خانم دکتر عایشه اونق انصافا بانویی متدین و دل...

با سلام و خسته نباشید خیلی ببخشید ولی ای کاش بجای گفتن سخن ران ها یکم درمورد خود شخص قادیر گوکلانی مینوشتین که ...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم عظیم قرنجیک این روزها در شرایط پسا تحریم ، اقتصاد کشور روزه...

اولویت های اقتصادی استان گلستان در فضای پسا تحریم (((توجه . توجه : جهت درج در ماهنامه گل صحرا))) عظیم قر...

ح

انشالله شاهد برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در سطح استان و شهر باشیم. آرزوی موفقیت برای قاریان و استادان محترم.

ح

انشالله از هوشش در راه صحیح استفاده کنه!

سلام ممنون خبر جالبی بود. برای این دختر خانوم باهوش آرزوی موفقیت میکنم.

خدا قوت . شماره 9 به بعد در سایت دیده نمیشود.

پیوند های مرتبط

آمار و ارقام سایت

کل بازدید سایت 432460
بازدید امروز 523
بازدید دیروز 488
بازدید هفته 4135
بازدید ماه 17507